Sarah Brightman

Stránky věnované zpěvačce s nejkrásnějším hlasem Sarah Brightman.

Nově přidáno

Životopis

Sarah Brightman se narodila do rodiny Pauly a Grenvilla Brightmanových jako nejstarší z šesti dětí. Její ambice, stát se umělkyní, byla znatelná již od útlého věku. Na lekce baletu chodila již od tří let. Od jedenácti let studovala internátní divadelní školu, kde vydržela, i když se jí tam nelíbilo. Poté se Sarah účastnila konkurzu do londýnského královského baletu, ale nebyla přijata.

V 16 letech (rok 1976) vstoupila Sarah do taneční skupiny Pan's People. Po nějaké době se přesunula k Hot Gossip a vedla smíšený taneční soubor, který se pravidelně objevoval na Video show Kennyho Everetta. Skupina, která byla o poznání provokativnější než Pan's People, vytvořila v roce 1978 disko hit „I Lost My Heart to a Starship Trooper“ se sci-fi a vesmírnou tematikou, kterého se prodaly více než půl milionu kopií a který dosáhl šesté pozice v hitparádě Spojeného království. Skupina pak vydala o půl roku později singl „Adventures of the Love Crusader“, který již byl ale méně úspěšný (nedostal se ani na 50. pozici v UK). Brightman, již jako sólová umělkyně, vydala v následujících letech ještě několik dalších disko skladeb u Whisper Records – jako například „Not Having That“ a „My Boyfriend's Back“, ačkoliv žádná se nestala tak známou jako „I Lost My Heart to a Starship Trooper“.

V roce 1981 uspěla v konkursu na roli v londýnské premiéře muzikálu Cats. Nezaujala pouze publikum a kritiku, ale rovněž i autora muzikálu skladatele Andrew Lloyd Webbera, jemuž o pár let později řekla před oltářem své ano. Pod jeho vedením začala školit svůj hlas podle pravidel operního zpěvu, s Plácido Domingem zpívala ve Webberově Rekviem a její výkon v další Webberově klasice Fantom opery z ní učinil oslavovanou hvězdu a stal se měřítkem kvality pro další představitelky v roli obdivované operní divy. Manželský svazek hudebního skladatele a jeho zpěvačky však měl i své nevýhody. Závistiví lidé, kritika a média zpochybňovali její úspěch. Koneckonců byla přece Webberovou ženou. "Stala jsem se slavnou a respektovanou zpěvačkou, ale manželství s Andrewem bylo pro mne zároveň i krušným obdobím, neboť mne lidé nesoudili podle mých kvalit, nýbrž podle skutečnosti, že jsem ženou Andrew Lloyd Webbera, vzpomíná Sarah.

Když se manželství Sarah Brightman a Andrew Lloyd Webbera rozpadlo (údajně po vzájemné dohodě), opustila Sarah rodnou Británii a odstěhovala se do Spojených států, aby začala budovat svou kariéru od začátku. V USA se setkala s producentem Frankem Petersonem, se kterým spolupracuje doposud. Výsledkem společného natáčení bylo její první sólové album nazvané Dive. O Sarah Brightman se začalo mluvit jako o hvězdě klasiky i populární hudby. Mýlil se, kdo ji považoval za krátkodobý hitparádový zázrak. Na sklonku roku 1995 vydává Sarah Brightman album Fly, na kterém se poprvé objevuje skladba Time To Say Goodbye. V roce 1997 svůj hvězdný status potvrdila albem Timeless, kterého se prodalo přes dva a půl milionu nosičů. Na tomto albu zpívala dva duety společně se slavným argentinským tenorem José Curou, avšak nejslavnější písní z Timeless je skladba Time To Say Goodbye, duet s Andreou Bocellim, jehož se na celém světě prodalo přes 5 milionů kopií. Time To Say Goodbye se stalo jedním z milníků v hudební historii. Sarah Brightman se nesmazatelně zapsala i do historie olympijských her, když v roce 1992 zpívala v Barceloně skladbu Friends For Life s José Carrerasem, která se stala neoficiální hymnou barcelonské olympiády.

Následovalo album Eden, kterého se podařilo prodat přes dva milióny kopií, jí samou označované jako velmi mystické a duchovní, které se nejvíce dotýká jejích keltských kořenů sahajících od Anglie a Francie až po Španělsko. "Tímto albem jsem chtěla vzít posluchače na cestu do jiného světa, nechala se slyšet krátce po vydání desky Eden. Na albu Eden zpívá Sarah skladby od Pucciniho, Albinoniho, Ennia Morriconeho, popové kapely The Beloved, Haendela, stejně jako skladby své a Franka Petersona. Hudební záběr Sarah Brightman je velmi široký, se stejnou úctou mluví o skupině Massive Attack, jako o Puccinim. "Dobrá hudba je dobrá hudba, bez ohledu na žánr. Zpívám hudbu, kterou miluji. Stávám-li se neupřímnou, mé publikum to okamžitě pozná. Člověk musí vyjadřovat své nejniternější pocity.


Poté album La Luna, The Very Best Of a Encore, na kterém je kompilace starých a nikdy nevydaných věcí.

Sarah Brightman patří mezi nejlepší zpěvačky, přesto zůstává nadále skromnou : " Můj hlas je dar, za který jsem velmi vděčná. Ale já sama jsem obyčejná lidská bytost stojící oběma nohama pevně na zemi. Mám talent a je mou povinností jej co nejlépe využit. Vždy, když jdu na pódium, cítím se opravdu malá. Nenávidím všechen ten povyk okolo hudebních hvězd...

 

 
// Sarah Brightman // Love Changes Everything // Sarah Brightman //